| DETAIL AKTUALITY

SÁZENÍ NENÍ HŘÍCH, HORÁČKA SÁZKAŘSKÁ MINULOST NEDISKVALIFIKUJE A ZAKAZOVAT HAZARD JE NESMYSL


Účinnost novely zákona o loteriích se rychle blíží a svaté tažení proti hazardu vrcholí. Zákazy a omezování pokračují, a kolega JXD  napsal, že by Michal Horáček neměl kandidovat na prezidenta z mravních důvodů.

Vlastně to není nic nového. Snaha stvořit lepšího člověka tím, že mu znemožníme přístup k čemukoliv, co se k lepším lidem jaksi nehodí, je prastará. Stejně staré je ignorování faktu, že administrativní zákaz čehokoliv zpravidla vybublá v ještě větší problém.

Nemožnost zákazu

V poslední době se v Česku restriktivně postupuje vůči hazardu, zejména hracím automatům. Výsledek? Masívní vznik nelegálních heren, v nichž hazard pokračuje, jen do veřejných rozpočtů nic nekape. Podobné výsledky mají snahy třeba o prohibici — ta nejznámější, americká, v meziválečné době stvořila obří kriminalitu, organizovaný zločin s bossy typu Al Capona, ilegální palírny a nálevny. A neptejte se, jak skončil podobný pokus v Sovětském svazu.

Sprovodit ze světa to, co považujeme za neřest, se prostě nedá jen tak nějakým zákazem. Takový zákaz je ve skutečnosti nesmyslem podobně, jako kdyby naše milovaná vláda zákonem zakázala třeba dopravní zácpy. „Pokud by každá sázka uzavřená v tichosti mezi Jimem a Jackem na fotbalový zápas, volební výsledek nebo prakticky cokoliv jiného byla nelegální, bylo by k vynucování takového zákona zapotřebí obrovské, mnohamiliónové gestapo, aby každého špehovalo a vyčmuchalo každou sázku,“ glosoval kdysi zákazy sázení americký ekonom Murray Rothbard.

Nechápu, proč tolik lidí po tak primitivních pokusech stále volá.

Dobrovolné riziko

Stejně tak netuším, proč bychom člověka, jenž provozuje sázkovou společnost, měli považovat za nemravného. Nikoho do sázení nenutí. Když se vsadím s kamarádem o výsledky amerických prezidentských voleb, je to v principu stejné, jako když bych se o to vsadil se sázkovou kanceláří.

Zdroj, foto a celý článek: reflex.cz


zpět

nahoru  |  vytisknout