| DETAIL AKTUALITY

WEBOVÝ CENZOR ZAČAL ÚŘADOVAT, PRAVIDLA NEJSOU JASNÁ. MINISTERSTVO FINANCÍ MŮŽE BLOKOVAT INTERNETOVÉ STRÁNKY


Ministerstvo financí může od Nového roku začít blokovat internetové stránky s nelegálním hazardem.
Provideři si však stěžují, že zatím není napsaná metodika, jak to mají dělat.
Resort financí uklidňuje, že první blokované weby se mohou objevit nejdříve v dubnu.

Od 1. ledna začal platit zákon o hazardních hrách, který mimo jiné ministerstvu financí (MF) umožní blokovat i stránky s nelegálním hazardem. Není zcela jasné, jak se mají poskytovatelé připojení zachovat, pokud se na seznamu objeví nová internetová adresa.

"Ministerstvo k tomu zatím mlčí, nevydalo vyhlášku ani metodický pokyn, co považují za dostatečné blokování. Argumentují tím, že nechtějí poskytovatele omezovat, jak to mají dělat," řekl výkonný ředitel doménového sdružení CZ.NIC Ondřej Filip.

Nedostatek informací může způsobit řadu problémů. Metod cenzurování obsahu na internetu je celá řada − od levného blokování DNS až po zásah drahého specializovaného hardwaru. Žádná však není stoprocentní. Takové investice by mohly podle kritiků způsobit až zdražení internetu pro koncové uživatele.

Nejedná se o jedinou nejasnost. Doteď není ministerstvem financí například definována stránka, která by se měla u blokovaného obsahu zobrazit. Zákon také jasně neříká, kdo je poskytovatelem internetu. Teoreticky to může být kavárna či restaurace. I díky těmto nejasnostem byl senátory podán návrh na zrušení příslušných ustanovení zákona k Ústavnímu soudu. Ten zatím nerozhodl.

Obavy měla v prosinci rozptýlit schůzka na půdě ČVUT. Z diskuse má vzejít metodika pro poskytovatele připojení. Datum jejího vydání je určeno na tento měsíc. To, že zákon mezitím už začne platit, podle resortu financí nevadí. Pokud nějaká společnost poruší předpisy, zahájí s ní MF správní řízení, a to nejdříve koncem ledna.

Zdroj, foto a celý článek: ihned.cz


zpět

nahoru  |  vytisknout