| DETAIL AKTUALITY

BLÍŽÍ SE KONEC NELEGÁLNÍHO HAZARDU. KRITICI: DOKÁŽE BABIŠ, CO SLÍBIL?


Začátkem roku 2017 vejde v platnost novela zákona o hazardu. Jeden z nejdůležitějších projektů ministra financí Andreje Babiše (ANO) má směřovat k potlačení nelegálního hazardu. Kritici novely jsou ale skeptičtí k jeho vymáhání, problémy podle nich nastanou především v oblasti online hazardu. Kvůli nelegálnímu hraní přichází stát podle některých odhadů až o miliardu korun ročně.

Hazardních webů, které fungují bez řádné licence, je podle Transparency International (TI) a spolku Občané proti hazardu (OPH) minimálně tři desítky. Nejde přitom o žádné trpaslíky. Spolky zařadili na seznam online hazardu bez licence třeba betway, bet-at-home, bwin nebo bohemiacasino.

„Z řad internetových provozovatelů zní, že nebude účinný a že je protiústavní. Pokud se nebude dařit vynucovat ta pravidla, internetový hazard nebude řešen,“ upozorňuje Martin Svoboda, předseda OPH.

„My jsme dva tři roky diskutovali o tom, jak má ta norma vypadat. Dnes přichází fáze, kdy je otázka, zda to začne fungovat. Je více než 30 firem, které dnes nemají licenci. Ministerstvo financí by mělo vyzvat provozovatele, aby zažádali o licenci, nebo provoz ukončili,“ naznačuje, jak by měl rezort v nejbližších týdnech postupovat, ředitel TI David Ondráčka.

„Není cílem, aby zanikl legální a vznikl nelegální. Je ale velká diskuze nad tím, zda bude moci ministerstvo financí technicky vypnout nějakou stránku. Je tu celá řada pochyb, že to proveditelné není. Weby jsou registrovány někde v zahraničí…“ dodává.

Zdroj a celý článek: blesk.cz


zpět

nahoru  |  vytisknout