| DETAIL AKTUALITY

HAZARD ZŮSTANE ZDANĚN DVĚMA SAZBAMI, MINISTERSTVO FINANCÍ MŮŽE BLOKOVAT WEBY


Senátoři schválili dva dlouho diskutované návrhy zákonů. Na jejich základě bude zdanění hazardu v Česku i nadále podléhat dvěma sazbám, změní se pouze sazba u hracích automatů. Se schválením se potkala i přísnější regulace hazardu. Ministerstvo financí tak bude mít možnost blokovat webové stránky s nepovoleným hazardem.

Zdanění hazardu bude v Česku nadále podléhat dvěma sazbám. Změní se pouze sazba u hracích automatů. Senát to podle očekávání schválil bez úprav. Zákon nyní dostane k podpisu prezident. Na technická zařízení, tedy hlavně automaty, se má vztahovat sazba 35 procent a na ostatní druhy hazardu tak jako dosud sazba 23 procent. Tento návrh kopíruje stav platný od ledna, kdy se na přístroje vztahuje sazba 28 procent a denní poplatek za automat činí 80 korun.

Vláda původně navrhovala tři daňové sazby na hazard, její plány ale zmařila sněmovna. Ministerstvo financí neuspělo u poslanců s námitkou, že jejich verze připraví stát ročně o 300 milionů korun a obce o 150 milionů korun. Nová úprava má spolu se zákonem o regulaci hazardu nahradit dosavadní loterijní zákon z roku 1990 a v účinnost má vstoupit od příštího roku.

Senát dále schválil přísnější regulaci hazardu a to beze změn. Ministerstvu financí tak ponechal možnost blokovat webové stránky s nepovoleným hazardem a to navzdory snahám řady senátorů tuto možnost zrušit nebo alespoň omezit. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) námitky, že jeho úřad novou pravomocí kvůli jeho obecné formulaci dostane možnost zakázat jakékoli webové stránky, označil za liché. „Skutečně se nejedná o cenzuru internetu,“ prohlásil.

Zdroj a celý článek: echo24.cz


zpět

nahoru  |  vytisknout