| DETAIL AKTUALITY

BLOKACE HAZARDU ZA MILIARDY. STÁT CHCE OMEZIT NELEGÁLNÍ SÁZENÍ NA WEBU, INTERNETOVÉ FIRMY MLUVÍ O PŘÍCHODU CENZORA


Zákon o hazardu zdraží připojení a omezí náš byznys, říkají internetové firmy. Náklady na povinnou blokaci ilegálních herních webů, která by měla začít fungovat od začátku příštího roku, vyčíslují až v jednotkách miliard korun.

Správce národní domény CZ.NIC s Českým telekomunikačním úřadem nebo firmou Seznam rozjíždí iniciativu "Přichází cenzor". Ta má upozornit na údajné snahy státu o cenzuru internetu.

Ministerstvo financí, které si od nového zákona naopak slibuje příjmy do státního rozpočtu, považuje podobné reakce za přehnané.

Ministerstvo financí plánuje novým zákonem o hazardu omezit ilegální sázení na internetu, které státní kasu připravuje asi o miliardu korun na ušlých daních ročně. Proto byla do normy, již už schválila sněmovna a která příští středu zamíří do Senátu, zahrnuta také povinnost blokace nepovolených herních webů. Tu mají obstarat poskytovatelé internetového připojení, kteří si ovšem stěžují na vysoké náklady, jež jim nová povinnost přinese. Mluví přitom o zdražení připojení, omezení svého byznysu a nelíbí se jim ani to, že technické podklady blokace ještě nejsou oficiálně známy.

"Půjdeme k Ústavnímu soudu"

Adam Golecký ze sdružení NIX.CZ, které sdružuje internetové poskytovatele, už dříve uvedl, že by zajištění blokace firmy stálo až miliardu korun. Jakub Rejzek z Výboru nezávislého ICT průmyslu dokonce mluví o vyšší sumě.

Zdroj a celý článek: ihned.cz


zpět

nahoru  |  vytisknout