| DETAIL AKTUALITY

POKER JE HAZARD, ROZHODL HOLANDSKÝ SOUD


Odvolací soud v hlavním nizozemském městě rozhodl, že poker je hra náhody a dva muži, kteří před deseti lety organizovali pokerový turnaj, překročili zákon.

Amsterdamský odvolací soud: Poker je hra náhody

Nizozemí je známé svým benevolentním přístupem k mnoha "lidským hříchům". Úřady jsou to poměrně tolerantní k lehkým drogám nebo k prostituci. Daleko těžší pozici tu ale má živý poker. Podle rozhodnutí Amsterdamského odvolacího soudu, se nejedná o dovednostní hru, ale o hru náhody a jakákoliv pokerová hra mimo prostory jediného tuzemského držitele pokerové licence, Holland Casina, je ilegální hazard. Odvolací soud tím otočil minulé výroky soudů nižších instancí, které ve stejném případě rozhodly ve prospěch obžalovaných.

O co vlastně v dlouholetém právním sporu šlo? V roce 2007 byli zatčeni majitelé Amsterdam's Cafe de Viersprong Bussum Richard Blaas a Rene Kurver za organizování re-buy turnaje s buy-inem €10 a o tři roky později byl za stejný prohřešek obviněn místní profesionální pokerový hráč Steven van Zadelhoff.

Všichni tři muži si najali stejného obhájce, právníka Petera Plasmana a ten založil svou obhajobu na faktu, že poker je dovednostní hra a obžalovaní tak neporušili holandské hazardní zákony. Zatímco v případě Zadelhoffa se mu podařilo argumentovat úspěšně a hráč byl brzy zbaven všech obvinění. V případu s majiteli kavárna Bussum došel soud k rozhodnutí až po dlouhých sedmi letech. V roce 2014 byli oba muži zproštěni svých obvinění, když soud souhlasil s argumenty obhajoby, že v pokeru rozhodují spíše dovednosti hráčů, než náhoda.

Obžaloba se ale proti rozhodnutí odvolala a u odvolacího soudu už stejné argumenty neprošly. Obhájce Plasman opět argumentoval tím, že prvek náhody je sice v pokeru významný, důležitější je ale hráčova dovednost, a že ti nejlepší hráči se dostávají v turnajích na nejvyšší příčky častěji než ostatní. Soudce ale tentokrát pro jeho úvahy neměl pochopení a prohlásil, že hráč nemá žádný vliv na to, jaké dostane karty a nemůže ani nijak ovlivnit, jaké karty se otočí na flopu, turnu nebo riveru, a proto má ve hře mnohem větší význam náhoda.

Zdroj, foto a celý článek: pokerarena.cz


zpět

nahoru  |  vytisknout