| DETAIL AKTUALITY

INDIÁNSKÝ BYZNYS JE NA VZESTUPU. SEMINOLOVÉ VSADILI NA HAZARD


Indiánský byznys vzkvétá. Kasina provozovaná kmeny původních amerických obyvatel loni utržila 28,5 miliardy dolarů. Indiánům hazard v minulosti pomohl v boji s chudobou. Těžili i z toho, že na svých územích v USA nemuseli odvádět daně. Seminolové pod vedením náčelníků nyní expandují, a to i do Česka.

Na tělesné schránce Jamese Billieho je poznat, že za sebou nemá zrovna jednoduchou minulost. Veterán z Vietnamu se při chůzi opírá o hůl a na jedné ruce mu chybí prst, o který kdysi přišel v boji s krokodýlem ve floridských bažinách.

Dnes však může jedenasedmdesátiletý náčelník floridských Seminolů, který kvůli byznysu navštívil před pár dny i Česko, vést poměrně pohodlný život. Prostředky k tomu má. Indiánský kmen totiž způsobil před osmi lety na trhu senzaci. Pod Billieho vedením koupil mezinárodní síť restaurací Hard Rock Cafe. Musel přitom přeplatit přes osmdesát zájemců a za restauraci spojující tradiční fast food s originálními rock’n’rollovými suvenýry na stěnách zaplatit bezmála miliardu dolarů. Seminolové tak byli prvním kmenem, který se pustil do akvizice této velikosti. Světu navíc dali poprvé plně najevo, jak obrovský majetek se podařilo původním americkým obyvatelům během pouhých tří desetiletí shromáždit.

Jako mnoho jiných kmenů, i Seminolové do poloviny minulého století spíše živořili na pokraji chudoby. V roce 1979 však využili legislativního vakua a začali na svém území budovat kasina a bingo herny, což s sebou přineslo hlasité protesty křesťanských iniciativ.

„Tím jsem si nemohl lámat hlavu. Můj kmen potřeboval peníze. Měli jsme pozemky, dobytek a farmy, nedostávali jsme ale žádné peníze od vlády. Chopili jsme se proto příležitosti,“ popisuje dnes Billie. Indiánská teritoria nespadají do pravomoci vlády USA. Kmeny tak nemusí ze zisků ani odvádět daně, což jim dává vůči konkurenci nespornou výhodu.

Zdroj, foto a celý článek: idnes.cz


zpět

nahoru  |  vytisknout