| DETAIL AKTUALITY

SOBOTKŮV KABINET ROZHODL: NA HAZARD BUDEME PŘÍSNĚJŠÍ


Vláda rozhodla, že podpoří zákony, které více regulují hazard. Cílem je omezit počet automatů, zakázat je v restauracích a barech a konkrétním lidem hraní úplně znemožnit. Na stole je i předloha vyššího zdanění provozovatelů. Kromě trojice předloh z dílny ministerstva financí, kabinet zároveň jednal o novele loterijního zákona, kterou předložil lidovecký místopředseda Jan Bartošek. Přijal k ní neutrální stanovisko.

"Vláda ve středu přijala důležité nástroje pro důslednější regulaci hazardu v naší zemi. Jde o další důležitý splněný závazek v práci programového prohlášení a závazku vlády. Věřím, že silnější regulace hazardu bude mít v Poslanecké sněmovně podporu napříč politickým spektrem a tato důležitá opatření vejdou co nejdříve v platnost," uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Normy ještě musí schválit parlament a podepsat prezident Miloš Zeman. "Cesta ke schválení je ještě dlouhá. Jak známo, hazardní lobby je velice silná," prohlásil Andrej Babiš (ANO).

"Nechceme prohibici, ale jasná pravidla, která hazard dají do rozumných mezí," řekl ředitel Transparency International David Ondráčka.

"Je to lék, který samozřejmě nevyléčí. Řekl jsem si ale, že na politiky je to docela racionální věc. Je pravda, že příležitost dělá zloděje. Když je méně heren, když se to reguluje, tak je to oprávněné. Zasáhne to ale jenom nějakou výseč populace," uvedl vedoucí psycholog Drop In Ivan Douda s tím, že problém vnáší do záležitosti sítové hazardní hraní.

Transparency International celkově kritizuje, že novela zákona není proti hazardu tak přísná, jak by měla být. I přesto organizace vítá například to, že herny i kasína budou zavřená v noci, tedy od tří do deseti hodin ráno. "A další brzdy budeme dále prosazovat. Byli bychom rádi, kdyby se snížily sázky a prodloužila se doba mezi jednotlivými hrami," upřesňuje Ondráčka a říká, že by třeba dále mělo v zákoně být ustanoveno, aby hráč celou dobu viděl, jaká je výše jeho prohry. 

Podle novely by automaty už by neměly být v restauracích, ale jen v hernách a kasinech. Novinkou bude i internetové sázení. V rámci boje proti patologickému hraní vznikne rejstřík hráčů. Některé čeká omezení, jiní - třeba ti pobírající sociální dávky - by hraní měli zakázané úplně. "Přibližně 20 procent jsou problémoví hráči," zdůraznil národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Na hazardu bylo totiž podle poslední studie loni v Česku závislých sto tisíc lidí.

"Máme to v koaliční smlouvě, že budeme bojovat proti hazardu a že budeme postupně zvyšovat zatížení hazardu, a to činíme," uvedl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

"Registr hráčů by měl hlavně stanovit, kdo by neměl hrát – mladiství, lidé, kteří pobírají dávky v hmotné nouzi, nezaměstnaní, lidé v insolvenci, v bankrotu nebo samoživitelé," uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Herna si sama ověří, zda hráče nechá hrát

Co se tedy chystá na samotné hráče? Především to, že bude moc sám sebe regulovat, tedy nastavit si pravidla, za kterých bude hrát. Konkrétně bude platit to, že se před samotným hraním budou muset hráči zaregistrovat. Herna potom pomocí centrálního registru obyvatel zjistí, zda dotyčný hrát může. Hrát by nemohl totiž v případě, že by pobíral dávky, nebo že by vyhlásil osobní bankrot. Pro ty ostatní by také mělo platit to, že po jedné hodině by se automat vypnul, případně i hra na internetu by se přerušila, a to na 15 minut. Tento čas by měl umožnit každému hráči si rozmyslet, zda chce pokračovat ve hře dál, zda má dost peněz.

Zdroj, foto a celý článek: ceskatelevize.cz


zpět

nahoru  |  vytisknout