| DETAIL AKTUALITY

SENÁTOR A SÁZKOVÝ MAGNÁT VALENTA: ČESKO ZAPLAVUJE NELEGÁLNÍ HAZARD


Senátor a majitel sázkové kanceláře Synot Ivo Valenta v rozhovoru pro Právo varoval před zaplavením České republiky nelegálním hazardem, který nahrazuje legální provozovny, jež musely kvůli legislativě skončit. Novelu loterijního zákona navíc podle něj doprovází zmatek.

Teď přemýšlím, koho mám před sebou. Jste více podnikatel, nebo senátor?

Předně jsem Ivo Valenta, jak mne lidé na Slovácku znají. Nedá se říci, jestli jsem více politik, nebo podnikatel, cokoliv dělám, vždy se snažím dělat naplno.

V Uherském Hradišti jste ale byl zvolen senátorem. Myslíte, že podle svých voličů svou práci děláte naplno? Předpokládám, že zde moc času netrávíte.

Ono až tak nezáleží na tom, kde trávíte čas, ale co pro daný region děláte. Právě nyní například pokračujeme v pomoci Slovácku prostřednictvím speciálních grantů, zaměřených na sport, kulturu, oblast zdravotní a sociální a školství. Současně jsem splnil svůj předvolební slib – že rozdám celoroční senátorský plat mezi nadané studenty, kteří získávají zkušenosti na zahraničních univerzitách. Realizujeme projekt Slovácké tržnice na podporu místních drobných živnostníků, budeme lidem zdarma radit, jak mohou získat evropské dotace. Uspořádal jsem kulatý stůl pro komunální politiky, abych zjistil, co jednotlivé obce trápí a snažil se jim pomoci z pozice senátora. Stejné problémy totiž mohou mít obce v celé zemi. Kromě toho se setkávám i s lidmi ze Slovácka, a rád. Zalíbilo se mi to už při předvolební kampani, proto pro ně čas od času pořádám zajímavé akce.

Jako senátor se aktivně stavíte proti omezováním snad všeho druhu – například proti zákazu kouření v restauracích. Vám nevadí, že ročně tisíce lidí umírají na rakovinu plic?

Z toho, že lidé kouří, radost nemám, stejně jako například z toho, že někdo pije ve větší míře alkohol. Nicméně je to jejich svobodná volba. Tím, že jim zakážeme kouřit v restauracích, je přece nezbavíme závislosti. Kromě toho musíme myslet také na živnostníky, kteří si hospůdku nebo restauraci za vlastní peníze vybudovali. Proč jim budeme nařizovat, koho do svého podniku mohou nebo naopak nemohou pustit? Sám jsem nekuřák, nicméně lidé by měli mít možnost volby. A pokud jim ji nedáme, budou vznikat černé kuřárny. Kromě toho řada malých vesnických provozoven zkrachuje. To chceme? Bojuji proti jakémukoliv nesmyslnému omezování a regulaci, která se na nás valí ze všech stran. Ať jde o kouření, nebo např. elektronickou evidenci tržeb.

A taky proti omezování hazardu, čímž hájíte svůj byznys. Jak se vůbec díváte na aktuální situaci na loterním trhu v ČR?

Nejde o hájení vlastního byznysu, ale mám zkušenosti z řady zemí světa a vím, kam jednotlivé kroky povedou. V České republice vládne v této sféře velká nejistota v podnikání, především v souvislosti s rušením povolení. Města a obce přijímají a mění svá rozhodnutí prakticky ze dne na den, situace je obec od obce jiná a nikdo nemá žádnou jistotu. Je proto jasné, že za těchto podmínek nikdo nechce investovat do provozu. Jednotlivé samosprávy přijaly mnohdy unáhlená a populistická řešení, často pod tlakem aktivistů. Teď ale řada z nich hledá cestu zpět, protože zjistila, že prohibice byla velkým omylem. Tento způsob nic nevyřešil, naopak nové problémy, a nutno říci, že velké problémy, přinese.

Zdroj, foto a celý článek: novinky.cz


zpět

nahoru  |  vytisknout