| DETAIL AKTUALITY

SAZKA - ODCHOD DO ZAHRANIČÍ SE MŮŽE STÁT REÁLNÝM


Před třemi týdny byl generální ředitel Sazky Robert Chvátal zvolen viceprezidentem European Lotteries, vrcholného orgánu, který zastřešuje nejvýznamnější loterijní firmy v Evropě. Evropa dala jeho zvolením jasný signál, že se Sazkou, největší loterijní firmou v České republice, se počítá. Přesto bychom o zisky této firmy mohli brzy přijít. Z jakého důvodu? Ptali jsme se přímo Roberta Chvátala.

Jak je Sazka vnímána v zahraničí?

Určitě jako tradiční a silná firma v oblasti loterií a toto vnímání se ještě posílilo naším vstupem do celoevropské loterie Eurojakcpot, kde máme v krátkém čase prvního vítěze z České republiky. Co je však pro moje kolegy z ostatních evropských států nepochopitelné, že číselné loterie zaujímají na  trhu zábavního průmyslu v ČR pouhých 12 procent, zatímco v civilizované Evropě je to 40 procent.

Co to znamená?

V naší zemi je daleko více rozšířen tvrdý hazard na úkor loterií, které nejsou nijak společensky nebezpečné, ani návykové. Když si jdete koupit cokoliv do trafiky a přitom zkusíte štěstí a koupíte si los, neznamená to žádné nebezpečí ani pro vás, ani pro vaši rodinu.

Jak se dostat k evropskému standardu?

Je to velmi jednoduché. Ponechme firmám provozujícím číselné loterie v naší zemi stejné legislativní podmínky, jako je tomu doposud, včetně sazby loterijní daně, a my sami přirozeně postupně porosteme až k oněm 40 procentům na úkor tvrdého hazardu. Jestli to dobře vnímám, tak přesně o toto jde politikům, aktivistům, adiktologům i širší veřejnosti.

Narážíte na návrh nových sazeb loterijní daně, které by se měly výrazně zvýšit?

Jedna věc jsou daňové sazby, které neakceptují potenciální škodlivost a rizikovost jednotlivých her a nezohledňují rozdíl mezi hazardem a loterií. Nebo je snad tradiční sportka stejně riziková jako videoloterijní terminál? Druhá věc je boj s nelegálními poskytovateli her na internetu, kteří neplatí žádné daně a restrikce státu vůči nim je v podstatě nulová. V takovém prostředí nelze podnikat, odvádět daně a podporovat veřejně prospěšné projekty. Je pak dokonce na zváženou, zda v rámci pravidel EU nepodnikat v této oblasti z jiné členské země.

Chápu to správně jako možný odchod Sazky z České republiky?  Proč byste o něčem takovém uvažovali?

Pokud bude v České republice přijata novela zákona o loteriích v podobě, jakou se nyní zákonodárci chystají projednávat, je přesun sídla mezinárodního loterijního gigantu, jakým už Sazka dnes je, do jiné členské země EU reálný.  Pan poslanec Volný nerespektuje společenskou nebezpečnost a návykovost jednotlivých typů her a hazardu, nepotírá  nelegální provozovatele na úkor poctivých plátců korporátní a loterijní daně a jinými slovy říká, že „dnešní struktura tohoto segmentu trhu je správná, jen je z ní třeba vybrat více peněz“.
A to je špatná úvaha, a pokud by v obou komorách parlamentu získala podporu, pak bychom nadále nemohli fungovat v prostředí, které likviduje poctivé firmy a pomáhá rozvoji nelegálního byznysu.

Zdroj, foto a celý článek: novinky.cz


zpět

nahoru  |  vytisknout