| DETAIL AKTUALITY

PROHIBICE NIC NEŘEŠÍ, TVRDÍ BABIŠŮV NÁMĚSTEK. I PŘES ZMĚKČENÍ ZÁKONA ZMIZÍ 5000 HEREN


• Ministerstvo financí změkčilo návrh protihazardního zákona.
• Přesto zmizí pět tisíc heren.
• Kdo se chce bavit prohráváním řádně vydělaných peněz, má mít možnost, ale s automaty v každé hospodě je konec, říká Babišův náměstek Ondřej Závodský.

Současný návrh protihazardního zákona je sice mírnější než původní verze, ale v žádném případě jsme neustoupili hazardní lobby, tvrdí náměstek ministra financí ­Ondřej Závodský. Podle něj jde o zajištění takové regulace, která ochrání patologické hráče a současně nerozjede masivní černý trh. Kritika nevládních organizací je podle něj přehnaná a od ČSSD pokrytecká.

 
HN: Opravdu máme věřit tomu, že to celé byla taktika ve stylu "přijdeme s přísným návrhem, abychom pak mohli couvat a prosadit aspoň něco"?
Taktika to byla. Navíc šlo o daňové sazby. Když jsme modelovali původní návrh, počítali jsme s pětadvaceti­procentní sazbou daně. Pak jsme ale namodelovali vyšší zdanění a další regulační opatření naopak zmírnili. Domníváme se, že dopad v regulaci hazardu bude stejný, a navíc podle daňových expertů stát pár miliard vydělá. Pokud nás nevládní sektor obviňuje z neformálních setkání s představiteli hazardu, tak je to nepravdivé a hloupé.
 
HN: Neříkejte, že jste nezaznamenali tlak hazardní lobby?
Samozřejmě že takové pokusy tu jsou. Největší tlak je na zvláštní provozní režim, to znamená na zachování hracích automatů v hospodách a různých temných koutech. A tady rovnou říkám − pokud by se v tomto ustoupilo, tak beze mě. Základní smysl zákona je omezit pouliční hazard.
 
HN: Ještě v lednu jste říkal, že přísný model je opřen o důkladné analýzy. Teď si řada lidí může myslet, že jste si z nich jen dělali legraci.
Tak to ale není. Nevládní sektor nám vyčítá asi pět věcí a některé nespravedlivě. Tvrdí například, že ze zákona vypadla takzvaná sebeomezující opatření, tedy nastavení maximální částky, kterou člověk může prohrát. Ale to není pravda. Každý, kdo půjde hrát na internet nebo do kamenné herny, si bude muset nastavit ­limit prohry.
 
HN: Jenže původně ten limit neměl být dobrovolný, měl být nastaven zákonem. Tvrdili jste, že měsíčně by bylo možné prohrát maximálně dvacet tisíc korun.
Teď budou v zákoně doporučené částky. Nikdo si přece sebevražedně nenastaví, že chce prohrát všechno. Když se dostane do hry, bude už limit nezměnitelný. 
Pokud jde o ten dvacetitisícový limit, tak je otázka, proč někomu, kdo má velmi vysoký příjem, omezovat hru nějakou pro něj vlastně docela nízkou částkou.
 
Zdroj, foto a celý článek: ihned.cz

zpět

nahoru  |  vytisknout