| DETAIL AKTUALITY

POSLANCI NAVRHUJÍ 25PROCENTNÍ ZDANĚNÍ HAZARDU, VLÁDA CHCE ALE VLASTNÍ ZÁKON


Daň z hazardu by se mohla od příštího roku dostat ze současných dvaceti na 25 procent. Zdvojnásobil by se také poplatek za hrací přístroj a zařízení na 110 korun na den. S tím počítá návrh poslanecké novely loterijního zákona, podle níž tak ubude deset tisíc hracích automatů a státu se zvýší příjmy. Kritici ale upozorňují, že návrh neřeší problémy lidí závislých na hazardu ani další využití peněz. Podle zástupců loterijních společností to také povede k podpoře nelegálních her a sázek.

Počet herních přístrojů v Česku klesá, jen  za poslední rok jich obce i stát zrušily několik tisíc. Podle odhadu ministerstva financí jich dál funguje asi 65 tisíc. Toto číslo by mohlo být ještě nižší, pokud se podaří prosadit další zdanění hazardu. S tím počítá poslanecká loterijní novela, k níž vláda zaujala neutrální stanovisko, připravuje totiž komplexní novelu loterijního zákona, ta by měla platit od roku 2017.

Stát a obce by mohly získat navíc až 2,6 miliardy, pokud by se návrh zrealizoval. Koaliční rada se minulý týden dohodla, že mu v úvodním sněmovním kole dá zelenou. "Měl by řešit od 1. ledna 2016 zvýšení daní pro hazard z 20 na 25 procent a zvýšení plateb za hrací automaty," uvedl Jaroslav Faltýnek (ANO).

Jenže lidovci předlohu označují na nesystémovou a nekoncepční. A dokonce i vládní legislativci kabinetu doporučili, aby k ní zaujal neutrální stanovisko, a tak se dnes i stalo. "Není možné na hazard nahlížet jenom jako na zdroj příjmu, s tím, že peníze vybereme a o nic se nestaráme. My chceme diskutovat o tom, aby peníze byly kromě sportu využity také na léčbu a prevenci sociálně-patologických jevů," vysvětluje místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek  (KDU-ČSL).

Novela poslance Jana Volného je jen záplatou a koalice se tím netají. Ministerstvo financí totiž o rok odložilo spuštění nového loterijního zákona. A to hlavně kvůli práci na přípravě monitorovacího systému výběru daně z hazardu a posouzení normy Evropskou komisí. "My určitě nikomu neustupujeme," reagoval ministr financí Andrej Babiš  (ANO) na údajné nesmysly, které jsou publikovány v některých médiích, a to, že tím herny získají čas na lobbing.

Zdroj, foto a celý článek: ceskatelevize.cz


zpět

nahoru  |  vytisknout