| DETAIL AKTUALITY

HAZARD V BRNĚ VYŘEŠEN, TVRDÍ HOLLAN. A CO ČERNÉ HERNY?


Časopis TÝDEN v Brně odhalil šest nelegálních heren. Pochybné podniky fungují i v Praze a ani se neskrývají. Tažení proti hazardu, které odstartoval nátlak někdejšího aktivisty Matěje Hollana, se poněkud zadrhlo.

Stačí dvě minuty a jeden podpis, ani doklad totožnosti po vás nebude nikdo chtít, a stanete se příznivcem rozsáhlého občanského sdružení Život je hrou. Jde o síť nelegálních heren, která se rozmohla po celé republice.

Jedna z nich je na třídě Palackého v Brně "Tady máte kartičku. Bez kartičky nesmíte být nikde v herně. Kartičku si necháte, aj ten čip. To máte na otevírání dveří," znějí jediné pokyny od obsluhy u baru.

Pak už nic nebrání zasednout ve vedlejší místnosti za výherní automat. Od klasické herny se stroje v brněnském doupěti liší v jednom detailu: v prostoru, kam hráči vkládají bankovky, je nápis "Dary sdružení". Gambler tedy může získat pocit, že sponzoruje svůj klub. Na skutečnosti, že v automatu během několika okamžiků zmizí celá jeho výplata, se ale nic nemění.

V černé herně

Brno se ocitlo na špici českého tažení proti hazardu, které aktivistu Matěje Hollana (Žít Brno) vyneslo až do funkce náměstka primátora. Ve městě to zatím vypadá, jako by se radnice pokoušela čerta vyhánět ďáblem. Na základě programu "nulové tolerance" z ulic postupně mizí legální herny, ale zdatně je zastupuje "černý" hazard. Časopis TÝDEN našel šest nepovolených provozoven, ale ve městě jich může být mnohem více. Jejich obsluhu nerozhodí nic: ani publicita, ani policie. Nelegální byznys v klidu prosperuje dál.

Herna na třídě Palackého, kam reportéra časopisu TÝDEN doprovázel štáb TV Barrandov, byla hodinu po poledni plná zákazníků. Bylo zřejmé, že je od marnění peněz neodradí nikdo a nic. Jakmile obsluha spatřila mezi automaty televizní kameru, zamkla štáb v herně. Novináři volali na pomoc městskou policii. Přijela po čtyřiceti minutách. Strážníci se ani nesnažili zastřít, že jsou proti černému hazardu bezmocní. Případ pouze zaevidovali s tím, že ho předají úřadu příslušné městské části. Když městská policie opustila provozovnu, roztočily se válce s citrony, třešněmi a jokery nerušeně znovu. Časopis TÝDEN získal od obsluhy kontakt na majitele podniku. Reportér se mu stihl pouze představit, pak "podnikatel" zavěsil.

Zdroj, foto a celý článek: tyden.cz


zpět

nahoru  |  vytisknout