| DETAIL AKTUALITY

PRAHA ZLIKVIDUJE HAZARD. VŠUDE! RADNÍ SLIBUJÍ NULOVOU TOLERANCI HERNÁM


Praha - Už ne herna na každém rohu. Ze středoevropského Las Vegas se má Praha nejpozději do konce tohoto volebního období, čili do roku 2018, změnit na metropoli bez hazardu. K jeho nulové toleranci se už před několika měsíci veřejně zavázali členové stávající magistrátní koalice v koaliční smlouvě.

Prvním krokem k naplnění tohoto slibu má být novela vyhlášky regulující hazardní hry. Radní ji mají schválit ještě do konce března a v platnost prý vstoupí 1. května.

Důležité je, že má umožnit dalším městským částem zlikvidovat veškerý hazard na svém území. K Šeberovu, Zbraslavi, Slivenci, Praze 2, 6 a 12, které herny netolerují už od roku 2013 se po změně politické reprezentace, nastalé po komunálních volbách v roce 2014, hodlá přidat Praha 5, 7, 8, 15 a 20.

Cesta dalších novelizací vyhlášek je spíše kompromisem, ke kterému došla magistrátní koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice. Třetí ze jmenovaných politických uskupení původně trvalo na brzkém celoplošném zákazu heren.

„Chceme vycházet vstříc radnicím, které mají zájem nulovou toleranci hazardu zavést," vysvětlila včera aktuální strategii městské rady primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Herny tak i po uvedení novely v platnost zatím budou moci dál fungovat ještě na značné části území metropole.

Nezanedbatelný výpadek příjmů

Některé městské části, ale sám magistrát mohou mít problém s nezanedbatelným výpadkem příjmů, který by takové opatření přineslo. Jen za rok 2013 hlavní město na hazardu vybralo zhruba 900 milionů korun a z nich si přibližně třetinu mezi sebe rozdělily jednotlivé radnice.

Praha z těchto příjmů financuje především sport, ale i sociální či kulturní projekty. Některé menší sportovní kluby se obávají, že s případným definitivním koncem hazardu přijdou o zásadní zdroj příjmů.

Problematické bylo i samotné rozdělování peněz. Jednoduše řečeno, čím víc hráčských doupat museli Pražané trpět ve své městské části, tím víc peněz dostávala jejich radnice od magistrátu. Naopak tam, kde byl hazard zakázán, nedostala radnice ani korunu.

„Byli jsme i vyškrtnuti ze všech grantových řízení. Nemohli jsme tak pomáhat ani našim sportovním klubům," připomněla někdejší starostka Šeberova Petra Venturová.

Zdroj, foto a celý článek: denik.cz


zpět

nahoru  |  vytisknout