| DETAIL AKTUALITY

BOJ S HAZARDEM ŘÍDÍ EXŠÉF FORTUNY. PŘINÁŠÍ BABIŠOVI INFORMACE PŘÍMO Z BRANŽE


• Andrej Babiš, který chystá tvrdé změny v hazardu, získal do svého týmu bývalého ředitele sázkové kanceláře Fortuna Radima Haluzu.

• Ten mu přináší informace zevnitř hazardního byznysu a má například dohlédnout na to, aby nemohli sázet lidé na sociálních dávkách.

• Odvrátit omezení a zdanění hazardu se naopak snaží lobbisté.
 
Muž, který ještě před čtvrtrokem šéfoval jedné z největších sázkových společností ve střední Evropě, teď ministrovi financí radí, jak omezit a zdanit hazard. Andrej Babiš (ANO), který chystá nejtvrdší změny v hazardu, do svého týmu získal Radima Haluzu, ještě v listopadu generálního ředitele sázkové kanceláře Fortuna. Hazardní firmy ve snaze tlumit Babišovy plány najaly nejvlivnější lobbisty.
Ministerstvo sleduje hned několik cílů. Kromě vyššího výběru daní chce tvrdým postupem proti provozovatelům hracích automatů tento obor učinit tak obtížným, že by se jeho aktéři mohli rozhodnout své podnikání ukončit.
Haluza přináší Babišovi informace přímo z branže: z pozice manažera investiční skupiny Penta se okolo sázkového byznysu pohyboval řadu let od doby, kdy skupina před deseti lety koupila Fortunu. Jejím šéfem se Haluza stal v roce 2012 a za jeho působení měla firma rekordní výsledky.
 
Částečný úspěch sázkovek
Dílčího vítězství v boji s Andrejem Babišem zatím dosáhly jen sázkové kanceláře. Jejich zájmy hájí lobbista Marek Herman, šéf Asociace provozovatelů kurzového sázení - dosud odvrátil výrazné zvýšení daně, jak měl ministr financí původně v plánu.
Nyní kromě daně z příjmů platí všechny hazardní firmy i loterní daň 20 procent z rozdílu vsazených a vyplacených peněz.
Babiš chtěl sázkovým kancelářím tuto sazbu zvýšit o polovinu, nakonec ale ustoupil - daň má vzrůst jen o čtvrtinu.
 
Zdroj, foto a celý článek: ihned.cz

zpět

nahoru  |  vytisknout