| DETAIL AKTUALITY

PETRA VONDRÁČKOVÁ: SOCIÁLNÍ SÍTĚ ŽIVOT NEZRUINUJÍ, ABSTINENCE ALE NEUŠKODÍ


Jaké hrozby přinášejí uživatelům sociální sítě? A je vůbec potřeba brát tato ohrožení vážně? Mluvili jsme s klinickou psycholožkou a psychoterapeutkou Petrou Vondráčkovou.

Co mohou sociální sítě uživateli vzít? Čas, soukromí? A co mu naopak dávají, kromě možnosti hromadné komunikace na dálku? 

Rizikem sociálních sítí je jistě to, že člověk při jejich nadměrném používání může přijít o čas a určitou míru svého soukromí. Vedle těchto hlavních rizik jsou zmiňována i další rizika, jakými jsou možnost setkání se sexuálním obtěžováním anebo kyberšikanou. Mezi nejčastěji udávaná pozitiva sociálních sítí jsou naopak možnost podpory a využití zdrojů již existujících sociálních sítí, člověk si přes sociální sítě může naplnit jednu ze základních lidských potřeb – potřebu být součástí nějaké skupiny, a také se uvádí, že konstruktivní využívání sociálních sítí podporuje sociální sebevědomí a duševní spokojenost jedince.

Mohly by sociální sítě opravdu někomu zruinovat život?

Zruinovat život je podle mého názoru velmi silný výraz. Dokážu si představit, že nadměrné využívání sociálních sítí může mít určitý negativní dopad na život jejich uživatelů. Dále i informace, které se přes tyto sítě lidé dozví nebo o sobě sdělí, mohou v některých případech zásadně ovlivnit jejich život.

Vyplatí se stanovit si například nějaký denní limit pobytu na sociálních sítích?

Určitě bych doporučovala u lidí, kteří mají pocit, že v tomto prostředí tráví hodně času, aby se pokoušeli o kontrolu tohoto času tím, že si stanoví nějaký časový denní limit.

Zdroj, foto a celý článek: lupa.cz

zpět

nahoru  |  vytisknout