| DETAIL AKTUALITY

ON-LINE ZÁVISLOSTÍ MŮŽE TRPĚT AŽ 5 PROCENT DĚTÍ


Brno – Podle evropské studie vykazuje všechny rysy internetové závislosti jedno procento českých dětí, psycholog David Šmahel ale upozorňuje, že ve skutečnosti může jít až o procent pět. Jako řešení pro rodiče a jejich děti nyní nabízí speciální kurzy, které mohou závislost odhalit – nebo zafungovat jako její prevence.

Pojem "závislost na internetu" se poprvé objevil v roce 1995, když ho vyslovil newyorský psychiatr Ivan Goldberg. Tentýž muž ale zároveň prohlásil, že "závislost na internetu neexistuje o nic víc než závislost na tenisu, bingu nebo televizi. Lidé mohou přehánět všechno. Nazývat to poruchou je omyl." Odborná veřejnost se od té doby už bezmála dvacet let o internetovou závislost pře, a nutkavá touha žít on-line proto častokrát ani není považována za plnohodnotnou duševní poruchu (jako je tomu v případě závislosti na alkoholu nebo drogách) – což ovšem neznamená, že nepředstavuje problém.

Jak ukázala nedávná studie čínských vědců, která porovnávala mozky závislých a nezávislých vysokoškoláků, délka denní práce s internetem může negativně ovlivnit ukládání informací do krátkodobé paměti i rozhodovací schopnosti člověka. Co se dětských uživatelů týče, podle dva roky staré studie EU Kids Online, která pracovala s 25 tisíci dětmi v pětadvaceti unijních státech, je na internetu závislé jedno procento českých dětí.

Zdroj a celý článek: ceskatelevize.cz


zpět

nahoru  |  vytisknout