| DETAIL AKTUALITY

ZE 130 TISÍC UŽ BLIKÁ JEN 7 TISÍC AUTOMATŮ. ČESKO PŘESTÁVÁ BÝT KASINEM EVROPY


Z původních 130 tisíc hracích automatů jich je v Česku povoleno už jenom 7043. Automaty díky novému zákonu o hazardu, který platí od roku 2017, z Česka mizí a tvrdý hazard postupně končí. Uvedl to ředitel nevládní organizace Transparency International ČR David Ondráčka, podle kterého ale příběh boje s hazardem nekončí. Ministerstvo financí by mimo jiné mělo co nejrychleji dokončit registr hráčů, který by zabránil ve hře například lidem pobírajícím sociální dávky.

„Dlouhodobý trend je pozitivní, regulace začíná fungovat a hracích automatů výrazně ubývá. Z původních až 82 lidí na jeden automat se dostáváme k evropskému standardu. Aktuálně je to 1503 lidí na automat,“ řekl Ondráčka.

V Praze podle něj klesl počet povolených automatů z původních téměř šestnácti a půl tisíce na současných 1064, v Brně z 3500 na 31. „V řadě dalších měst tvrdý hazard mizí úplně. Přes pozitivně nastavený trend jsou však stále v hazardní problematice místa, kde je zapotřebí ze strany státu razantněji a důkladněji dopilovat koncepční opatření. Vůli ze strany vedení ministerstva financí cítíme,“ doplnil Ondráčka.

Česko podle něj přestává být kasinem Evropy. „To je skvělá zpráva pro všechny, kromě hazardní lobby. Beru za velký úspěch, že jsme ji pomohli přetlačit. Příběh nekončí, ale trend je pozitivní,“ podotkl.

Jako pozitivní vnímá také snižující se počet heren. Například v Brně podle něj jejich počet klesl ze 129 na pět. „V případě Žďáru nad Sázavou, kterému se říkalo Las Vegas Vysočiny, bylo před zahájením našeho tažení 190 automatů ve 24 hernách. Minulý rok byly zrušeny poslední tři automaty,“ uvedl Ondráčka. Všechny uvedené údaje jsou podle něj aktualizovány ke 13. březnu.

Zdroj, foto a celý článek: ceskatelevize.cz


zpět

nahoru  |  vytisknout