| DETAIL AKTUALITY

LIDEM SE ZÁVISLOSTÍ NA HRANÍ MŮŽE POMOCI ON-LINE TERAPIE


Lidé, kteří mají problém s hraním na automatech či na internetu a chtějí ho zvládnout, mohou využít nového programu na webu www.koncimshranim.cz. Pokud výsledky internetového testu potvrdí závislost, mohou se hráči a hráčky zapojit do on-line terapie. Projekt zahájila organizace Sananim. Podle výroční zprávy o hazardním hraní za rok 2016 v Česku přibývá lidí se závislostí na hraní automatů, internetových hazardních her či na sázení. Podle odborných odhadů jich loni mohlo být až 120 tisíc. Problémy s hraním mohlo mít přes půl milionu Čechů a Češek.

"V pomoci je klíčová dostupnost. Přijít do poradny či ambulance je zásadní krok. Člověk k němu musí mít vážné důvody. Ty jsou větší než u vyplnění testu na internetu," řekl vedoucí Drogového informačního centra organizace Sananim Josef Šedivý. Díky internetovému programu by lidé s potížemi mohli získat pomoc dřív.

Kvůli hraní mnozí hráči či hráčky upadají do dluhů a rozpadají se jim vztahy. Průměrný dluh podle výroční zprávy loni dosahoval 1,2 milionu korun. Celkem lidé v hazardních hrách minulý rok prohráli 39,3 miliardy korun.

Organizace Sananim loni otevřela ambulanci pro hráče. Působí v ní terapeuti, právní specialistka i další odborníci. Za první rok se věnovali čtyřem stovkám klientů a 90 jejich blízkým. Ambulantní léčba trvá zhruba půl roku. "Zvláštní a pro nás v začátcích překvapivá byla vzdělanostní skladba hráčů. Středoškoláků bylo 60 procent, vysokoškoláků 20 procent. Každý si představuje gamblera, který tráví čas v herně v nonstopu. Je to ale v průměru osmatřicetiletý muž, vzdělaný, kvalifikovaný, s prací a dobrým ohodnocením," uvedl vedoucí Gambling ambulance Marcel Ambrož. Podle něj hráči obvykle vedou dvojí život.

Zdroj, foto a celý článek: týden.cz


zpět

nahoru  |  vytisknout