| DETAIL AKTUALITY

HAZARD SE NARODIL V SEMILECH. PŘED 90 LETY


Semily - První „český" výherní automat slaví kulatiny. Přístroj Forma spatřil světlo světa přesně před devadesáti lety. 16. března 1926.

Výherní automaty se stávají předmětem sváru mezi politiky, příčinou neštěstí mnoha lidí. Málo se už ale ví, že hrací stroje nejsou vynálezem současné doby. První se na našem území začaly objevovat už za Rakouska-Uherska. Tehdy šlo o automaty americké a německé výroby. Za první republiky se příležitosti chopili i čeští výrobci a podnikatelé. Jejich kolébkou byly Semily.

Z oltářů přešel na automaty

První hrací automat v Čechách sestavila firma Josef Mach Semily. Ta je nejen vyráběla, ale také je v přilehlých hostincích provozovala, na což jako první v Semilech obdržela licenci, jak dokládá zápis v knize Licence kočovné a žebravé ze dne 16. 3. 1926. Paradoxem je, že firma se původně specializovala na výrobu oltářů.

Výroba výherních automatů ve firmě Josef Mach Semily skončila před druhou světovou válkou. Firma pokračovala v jiných aktivitách až do roku 1950, kdy jí byla nařízena státní správa. V té době byly všechny skladové položky vyházeny a zničeny, protože továrna měla nadále fungovat jen jako internát. Všechny dřevěné polotovary i výrobky se spálily, uskladněné neprodané zboží, mezi ním i automaty, se vyhazovalo z oken prvního patra. A tak dnes firmu Josef Mach Semily připomíná jen soukromá sbírka Petra Kroupy, vnuka Josefa Macha.

Forbesový král

Záhy po prvním automatu se objevil i první skutečný prodejní hit. Ten se brzy úspěšně dostal i daleko za hranice tehdejšího Československa.

„Byla to rovněž semilská firma, pana Josefa Vaňka, s automatem Forbes. Ten brzy ovládl nejen český trh, ale i část Evropy a Afriky, kde vznikly filiálky dávající práci stovkám dělníků," uvádí specialista na historii herního průmyslu Ivo Kasal.

Zdroj, foto a celý článek: idnes.cz


zpět

nahoru  |  vytisknout