| DETAIL AKTUALITY

AUTOMATŮ PŘIBYLO. ZÁKON O HAZARDU ZAFUNGOVAL OPAČNĚ


Po půl roce platnosti nového zákona o hazardu v ČR hracích automatů paradoxně přibylo. Tvrdí to česká pobočka Transparency International (TI) a sdružení Občané proti hazardu. Podle nich je problém také pomalé rušení povolení k provozování automatů a chybějící registr hráčů.

"V zákoně o hazardních hrách se proti původnímu návrhu neudržela hranice 15 až 30 automatů na hernu. Tím nastala situace, že v hernách, kde na to mají prostory, žádají provozovatelé o povolení pro další automaty. Ve městě, kde bylo v provozu třeba deset heren se 150 automaty, jsou nyní čtyři herny, ale je v nich 250 automatů," uvedl předseda Občanů proti hazardu Martin Svoboda.
 
Upozornil, že rušení povolení k provozování těchto přístrojů má trvat maximálně půl roku. Města a obce však podle něj čekají na zrušení automatů, jejichž provoz je v kolizi s vyhláškou nebo zákonem, často rok nebo dva. "Podle našich zjištění je problém v liknavé a nekvalitní práci rozkladové komise ministerstva financí (MF)," podotkl Svoboda.
 
Mluvčí ministerstva financí Filip Běhal sdělil, že povolení k provozu automatů skutečně přibylo. "Jedná se o dočasný efekt toho, že provozovatelé se v prosinci 2016 předzásobili povoleními, která jim MF podle tehdejšího zákona bylo povinno udělit. Tato povolení ve velkém rozsahu vyprší na přelomu let 2017 a 2018," uvedl. Počet automatů je nyní podle něj zhruba o 30 000 nižší než v roce 2011 a příští rok klesne přibližně o dalších 18 000. "Navíc počet provozoven vykazuje setrvalý pokles bez výkyvů a toto považujeme za klíčový a vysoce pozitivní trend," doplnil.
 
Zdroj, foto a celý článek: tyden.cz

zpět

nahoru  |  vytisknout