| DETAIL AKTUALITY

NOVÝ HAZARDNÍ ZÁKON UDĚLAL Z ČESKA POKUSNOU LABORATOŘ


  • Od ledna platí pro český hazard nová, liberální pravidla.
  • Podle právníka Jana Chudoby ze Sazky je takový model v Evropě ojedinělý.
  • Ostatní státy Evropské unie by se tak podle něj v tuzemsku mohly učit.

Provozovatele automatů, kurzových sázek, binga nebo loterií čekají změny. Nový zákon slibuje, že se podaří skoncovat s nelegálními provozovateli hazardu. Zahraničním firmám se naopak tuzemský trh otevře poté, co začnou v Česku platit daně. "Nová právní úprava je velmi liberální. Stát zvolil ojedinělý model, další takový v Evropě není," říká v rozhovoru pro HN šéf právníků Sazky Jan Chudoba s tím, že do Česka přichází zahraniční provozovatelé.

HN: V čem konkrétně je nový český zákon liberální?

Ve většině evropských zemí má na loterie monopol stát nebo je tam společnost, která vyhrála soutěž a v dané zemi provozuje loterie jenom ona, a to po určitou pevně stanovenou dobu. Jinde jsou loterie monopolní, uvolněný je ale trh sportovního sázení, pro něž se vydává neomezený počet licencí. Nový zákon v České republice umožní získat licenci na jakýkoliv druh hazardu všem provozovatelům ze zemí Evropského hospodářského prostoru, pokud splní požadavky zákona.

HN: Zaznamenali jste na český přístup odezvu ze zahraničí?

Jestli se budou otevírat i jiné trhy, budou si tyto země brát inspiraci u nás. Chodí za mnou kolegové z evropských loterií a říkají: Vy teď budete taková laboratoř Evropy, všichni budeme sledovat, jak to u vás dopadne, jestli bude český model úspěšný z pohledu efektivity výběru daní, z pohledu boje proti nelegálnímu hazardu a ochrany hráčů.

Zdroj, foto a celý článek: ihned.cz


zpět

nahoru  |  vytisknout