| DETAIL AKTUALITY

HAZARDNÍ BYZNYS ROSTE. AUTOMATY MIZÍ, NAHRAZUJÍ JE NEBEZPEČNÉ ONLINE SÁZKY


Čeští hazardní hráči loni vsadili rekordních 152 miliard korun. Trh s rizikem roste navzdory úspěšné regulaci hracích automatů. Mladší generace hráčů teď má problém, který neumí nikdo řešit: hernu v podobě mobilu si nosí v kapse, online hazard je stále návykovější a regulovat ho je obtížné.

Před sedmi lety vsadili čeští sázkaři na sportovní utkání přes internet 5,8 miliardy korun, loni to bylo 38 miliard. Ukazují to data z hazardní ročenky Národního monitorovacího střediska, kterou ve středu vydala vláda.

Nárůst online hazardu přináší problémy, které souvisejí právě s přesunem do nového prostředí. Dobře je ilustrují například změny v podobě kurzových sázek. Ty byly dlouho považovány za poměrně bezpečný druh hazardu.

Jenže přesun z „kamenných“ provozoven na web charakter kurzového sázení změnil. Postupně zmutovalo do rizikové podoby takzvaných živých sázek. Na většině sázkařských webů dnes lze přímo během zápasu sázet na každý detail hry: u tenisu na vítěze každého míčku, u hokeje nebo fotbalu na to, kdo vsítí následující branku, a podobně. Oproti klasickým kurzovým sázkám není třeba čekat na výsledek, u živých sázek je známý téměř okamžitě. Během jednoho zápasu tak hráč může vsadit desítky „tiketů“.

„Kurzové sázky, včetně živých, nemají finanční limity,“ upozorňuje národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. „Jakmile začnete sázet tisícovky, je jedno, jestli na výsledek čekáte desítky sekund nebo minuty. Výplatu prohrajete za jeden zápas.“

Nedávno přijatý hazardní zákon, který začne platit v příštím roce, situaci nezmění. Limity pro online sázky nepřináší, stanoví pouze pravidla pro dobrovolnou regulaci hráčů samotných.

Zdroj, foto, grafy a celý článek: rozhlas.cz


zpět

nahoru  |  vytisknout