| DETAIL AKTUALITY

ALKOHOL A TABÁK BY SE MĚLY PRODÁVAT JEN "NA OBČANKU", NAVRHUJE PROTIDROGOVÝ KOORDINÁTOR. DO OBCHODŮ MÍŘÍ KONTROLY


České děti jsou v konzumaci alkoholu nebo cigaret dlouhodobě na evropské špici. Jedním z důvodů je snadná dostupnost tabáku a pití.

Samotní nezletilí tvrdí, že alkohol si v Česku mohou koupit bez potíží.

Myslí si to 86 procent šestnáctiletých Čechů.

Pravidelné kontroly v restauracích, barech či klubech, zda tam dětem neprodávají alkohol nebo tabák, jsou v Česku už docela běžné. Ještě letos se kontroloři České obchodní inspekce společně s policisty nově pustí také do prověřování supermarketů i menších obchodů. Právě tam nezletilí alkohol nebo cigarety často koupí bez jakýchkoliv potíží.

"Když se bavíme s hospodskými, vytýkají nám, že je popotahujeme kvůli opilým dětem, a ony si přitom koupí lahev v obchodě a popíjejí v parku," prohlašuje národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, který kontroly potravinářských řetězců připravuje.

České děti jsou v konzumaci alkoholu nebo cigaret dlouhodobě na evropské špici. A situace se spíše zhoršuje. Podle organizace nejvyspělejších zemí OECD zkusilo alkohol 94 procent českých deváťáků, zatímco na začátku tisíciletí to bylo jen sedm z deseti. Podobně je to s cigaretami, pravidelně kouří pětina patnáctiletých, ukazují aktuální data Světové zdravotnické organizace.

Za prodej alkoholu nebo tabáku mladším 18 let přitom prodejci hrozí pokuta až půl milionu korun.

Samotné děti však tvrdí, že alkohol si v Česku mohou koupit bez potíží. Myslí si to 86 procent šestnáctiletých Čechů, ukázala Evropská školní studie o alkoholu a jiných drogách. "Podle statistik pije polovina šestnáctiletých pravidelně a alkohol si kupují jak v restauracích, tak v obchodech. Je to půl na půl," říká Vobořil.

Nejčerstvější test, jak lehce si mohou děti koupit tabák nebo alkohol v obchodech, udělala nevládní organizace Zapsaný ústav společenské zodpovědnosti, která se zaměřuje na boj proti závislostem u dětí. Patnáctiletí a šestnáctiletí figuranti zkoušeli koupit cigarety a pití v 16 prodejnách největších tuzemských řetězců. "V deseti případech dětem prodali zboží, jako je pivo, vodka nebo cigarety," popisuje zakladatelka a šéfka neziskovky Taťána Nepustilová.

Zdroj a celý článek: ihned.cz


zpět

nahoru  |  vytisknout