| DETAIL AKTUALITY

KAM MOHOU DOHNAT VYSOKÉ DANĚ ČESKÝ HAZARD?


Praha /INFOGRAFIKA/ – Sněmovna dnes začne projednávat dlouho očekávané zákony týkající se regulace hazardu. Pokud vše půjde podle plánu, v pátek by měli poslanci projednávat jejich třetí čtení. Nový loterijní zákon po několika letech mění řadu podmínek podnikání v hazardu.Provozovatelé automatů od letošního ledna nově platí daň 28 procent místo dvaceti a od příštího roku má stoupnout na 35 procent. Na 23 procent z původních 20 se zvýšilo i zdanění loterií a kurzových sázek, zvýšil se i poplatek za přístroj z 55 na 80 korun.

Tím daňové změny v hazardu ale nekončí. Další by měly přijít od příštího roku, kdy by odvody loterií a sázkových společností z hrubých výher – jde o rozdíl mezi přijatými sázkami a vyplacenými výhrami – měly stoupnout o další dvě procenta na 25.

Sázkové společnosti do jisté míry novou legislativu přijímají, ale zároveň nešetří kritikou. „Nemůžu se ubránit pocitu, že se chystané kroky blíží romantickému rozporu mezi snem a skutečností," říká například Martin Todt, generální ředitel společnosti Fortuna sázková kancelář (česká část skupiny Fortuna). Podle něj vyšší daňová zátěž Andrejem Babišem slibované stamiliony do rozpočtu nepřinese.

Podobný názor zastává i přední evropský odborník na regulaci hazardu Morten Ronde z Dánska. „Pokud je míra zdanění nad 20 procenty, provozovatelé snižují výplaty hráčům. Pak jejich produkt ztrácí na atraktivitě," říká. Ronde pěti lety pomáhal v Dánsku uvádět do života reformu loterijního trhu.

Zdanění kurzovních sázek

Velké vášně zejména ze strany sázkových společností vzbuzuje zdanění kurzových sázek, kde také došlo ke zvýšení sazeb a narůstají i v novém loterijním zákonu. Od letoška mají platit sázkové společnosti v Česku 23 procent a o rok později by to mělo být o dvě procenta více.

Zdroj, foto a celý článek: denik.cz


zpět

nahoru  |  vytisknout