| DETAIL AKTUALITY

NEJDŘÍV ZAKÁZAT, PAK POVOLIT. "ANTIHAZARDOVÝ" JABLONEC ODSOUHLASIL 11 KASIN ZÁHY POTÉ, CO HERNY ZCELA ZAKÁZAL


• V Jablonci nad Nisou povolili zastupitelé fungování 11 kasinům.

• Ve městě přitom loni začala platit vyhláška, která zakazovala hazard úplně. Tentýž rok byla ale zrušena.
• Podle primátora Petra Beitla bylo důvodem to, že princip nulové tolerance nefunguje. Vyhláška podle něj měla připravit prostředí pro nové zákony o hazardu, ty ale dosud nejsou schváleny.
 
Před pěti lety nulová tolerance hazardu, letos 11 kasin. V Jablonci nad Nisou ve čtvrtek zastupitelstvo těsnou většinou schválilo navýšení počtu kasin ze tří na 11. V roce 2011 přitom město schválilo vyhlášku, která ve městě úplně zakázala herny.
 
Vyhláška začala platit loni v lednu, v červnu ale zastupitelstvo od původního zákazu ustoupilo a na třech místech povolilo kasina. Teď se přidalo dalších osm žadatelů, kteří by povolení rádi získali. Většina z nich žádá o povolení v místech, kde byly v minulosti herny.
 
"Není možné, aby v Jablonci vzniklo třeba 25 kasin, to je nesmysl," odmítá primátor Petr Beitl (ODS) možnost, že zrušení vyhlášky zakazující hazard přinese do Jablonce záplavu kasin. Podle primátora nulová tolerance problém hazardu nevyřeší a vyhláška z roku 2011 byla hlavně přípravou na očekávanou novelu zákona o loteriích.
Ta však dosud nebyla schválena.
 
Jablonec je podle Beitla městem s nejpřísnější regulací hazardu. Ke konci roku 2014 fungovalo v Jablonci 47 heren, které byly od ledna následujícího roku zakázány.
Po zrušení vyhlášky o nulové toleranci v roce 2015 město povolilo tři kasina.
 
Budoucím kasinům primátor nepředpovídá slibnou budoucnost. "Myslím, že těch 11 kasin bude mít co dělat, aby se na jabloneckém trhu uživilo, můj soukromý odhad je, že nepřežijí jeden rok," řekl Beitl.
 
Opačný názor má zastupitel Jakub Macek z hnutí Změna pro Jablonec. Počet 11 kasin vidí jako naprosto nepřiměřené číslo pro město s počtem 45 tisíc obyvatel a poukazuje na připravovaný návrh zákona o hazardu. "Na každých 40 tisíc obyvatel by mělo být jedno kasino, na město velikosti Jablonce by tedy mělo být jedno, maximálně dvě kasina," řekl Macek.
 
Zdroj, foto a celý článek: ihned.cz

zpět

nahoru  |  vytisknout