| DETAIL AKTUALITY

BEZ WIFI A MOBILU. V BOJI SE ZÁVISLOSTÍ POMÁHAJÍ PODNIKY I APLIKACE


Počítače, tablety, smartphony nebo chytré hodinky. Digitální doba znamená pro některé revoluci v produktivitě a hledání informací, pro jiné je ale noční můrou. Přibývá také lidí závislých na elektronických zařízeních a kyberprostoru. Existují ale podniky a aplikace, které se snaží proti tomuto trendu bojovat.

Chytrá zařízení v 21. století usnadňují v mnoha ohledech práci, zrychlují komunikaci a zároveň přinášejí různé formy zábavy. Lidé je ale používají stále častěji a stávají se na nich závislými.

„Víme, že mozek lidí, kteří svůj mobilní telefonu užívají příliš, na něj reaguje jako na drogu," řekla v minulosti psycholožka Elizabeth Watermanová.

Podle odborníků je ale obtížné stanovit, kdy už jde o závislost, obecně ale mluví o 35 až 40 hodinách týdně, tedy asi 5 až 6 hodinách denně.

Nomofobie, závislost na telefonech

Závislost na mobilních telefonech označují psychologové jako nomofobie, z anglického No Mobile Phobia. Pacienti prý mají například strach z vybití baterie, ztráty signálu nebo ukradení přístroje.

Svůj telefon kontrolují častěji než 60krát za den a v případě, že ho nemají u sebe nebo nefunguje, tak zažívají pocity úzkosti. Jedním z příznaků nomofobie je i to, že postižení nejsou schopni telefon vypnout.

„Člověk například přestane komunikovat jinými běžnými způsoby a ta technologie začne zasahovat do jeho ostatních aktivit,“ popsal před časem závislost na smartphonech psycholog Dalibor Špok.

Zdroj, foto a celý článek: rozhlas.cz


zpět

nahoru  |  vytisknout