| DETAIL AKTUALITY

BLOKOVÁNÍ HAZARDNÍCH WEBŮ NEMÁ V ČESKÉ REPUBLICE I EVROPĚ OPORU ANI OBDOBU


Důvodem, proč zatím žádný ze sektorů k blokování vybraných služeb v České republice nepřistoupil, je především nefunkčnost takových opatření.

Poté, co na zasedání Rozpočtového výboru 16. března 2016 nebyl dán prostor odborné veřejnosti, se návrh zákona o hazardních hrách dostal do závěrečného, třetího čtení, a to včetně ustanovení umožňujících zablokovat vybranou internetovou stránku jen na základě rozhodnutí úředníka ministerstva financí.

Tedy nikoliv již žádné soudní rozhodnutí, ale spíše cenzura, která Českou republiku přiklání k nedemokratickým režimům, a v případě schválení zákona v současné podobě bude role českého ministerstva financí obdobná, jako např. u ruského úřadu Roskomnadzor.

Ve snaze zabránit České republice přiklonit se k zemím jako je Rusko, Čína nebo Írán CZ.NIC na konci minulého týdne obeslal všechny poslance s výzvou (PDF), aby ve třetím čtení podpořili pozměňovací návrh poslance Jana Farského a zamezili tak blokování Internetu. S našimi hlavními argumenty se můžete seznámit v následujícím textu.

Nebezpečný precedent

Umožnit blokování vybrané internetové stránky (případně celé domény) jen na základě rozhodnutí vybraného úředníka vytváří pro Českou republiku nebezpečný precedent. Nelegální obsah Internetu není jen o hazardních hrách, a pokud tak lze hodnotit, troufám si tvrdit, že existují mnohem závažnější typy takového obsahu – ať již se jedná o dětskou pornografii, prodej drog nebo nelegálních léků, o číslech kradených kreditních karet nebo zbraních dostupných na tzv. temném internetu ani nemluvě.

Přesto se však Česká republika v žádné z těchto oblastí k cenzuře nerozhodla. Ve strategii Digitální Česko 2.0 (PDF) schválené v roce 2013 vládou se ostatně výslovně říká:

"Česká republika bude garantovat, že nebude blokovat komukoliv přístup k internetu, případně přístup ke konkrétním internetovým stránkám nebo on-line službám."

Na skutečnost, že návrh zákona o hazardních hrách je v naprostém rozporu se státní politikou v elektronických komunikacích, ostatně upozornilo i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zdroj a celý článek: lupa.cz


zpět

nahoru  |  vytisknout