| DETAIL AKTUALITY

POLITOLOG K VYHLÁŠCE PROTI HAZARDU: ŽÁDNÁ PROHIBICE NEBYLA SKUTEČNÝM ŘEŠENÍM


Kolín – Jak problematiku zákazu hazardu vidí kolínský historik a politolog Vladimír Srb? Na to jsme se ho zeptali 
v krátkém rozhovoru.

Město plošně zakázalo hazard od 1. ledna 2017. Vzhledem k rozložení sil v koalici, stejně jako to, že většina opozičních zastupitelů je pro, se dalo očekávat schválení této vyhlášky. Bude to mít pro současnou garnituru nějaké politické dopady? Stanou se hráči najednou aktivními voliči?
 
V Kolíně žádnou reálnou opozici již pět let nemáme, ale i kdybychom ji měli, stejně by většina komunálních politiků hlasovala pro přijetí podobné vyhlášky. Zastupitelé mohou počítat s pozitivním dopadem na svoji popularitu. Vzhledem ke společenské poptávce po regulaci hazardu jim tento krok zvýší oblíbenost. Osobně si ale myslím, že by mnohem účinnější bylo přistoupit k systémovému řešení na celostátní úrovni. Kolínští zastupitelé nemají totiž mnoho jiných možností, jak s negativními dopady hazardu v Kolíně bojovat. Nečekám, že by se z hráčů stali aktivní voliči, ti totiž většinou hrají právě proto, že jsou znechuceni svým rodinným životem, zaměstnáním nebo právě společensko – politickými událostmi.
 
V podstatě můžeme vyhlášku regulující hazard na území města považovat za prohibici, jelikož se radnice vydala cestou nulové tolerance. Najdete v historii nějakou prohibici, která fungovala, aniž by se rozbujel černý trh?
 
Žádná prohibice nikdy nebyla skutečným řešením, ale je pro politiky řešením natolik lákavým a populistickým, že se mu ubrání jen malá část skutečných politických profesionálů. I zavedení zákazu prodeje alkoholu v USA po 1. světové válce bylo doprovázeno argumentací o negativních důsledcích na rodinný život, krachy manželství, ohrožení spokojeného života dětí. Až moudrý prezident Roosevelt prohibici zrušil a zavedl sérii komplikovaných opatření, která negativní důsledky alkoholismu skutečně omezila. V dějinách ještě nikdy žádná prohibice žádný problém nevyřešila. Patologičtí hráči budou pochopitelně hledat jiné možnosti, jak pokračovat ve své závislosti, negativní důsledky hráčství se nijak nezmenší, jen se promění. Zatímco systémová (a minimálně celostátní) regulace by vedla k maximálnímu zmírnění důsledků hazardu, úplný zákaz může přinést například přechod hráčů z klubů k internetu. Takže namísto jednoho tisíce korun utracených hráčem za večer v jednom automatu, utratí nyní bez problémů i celou výplatu za stejný večer na internetu. Zákazem vyřešíte situaci dočasně a viditelně, nikoliv trvale a dostatečně.
 
Zdroj, foto a celý článek: denik.cz

zpět

nahoru  |  vytisknout