| DETAIL AKTUALITY

ZDAŇTE HAZARD, NEBO NEDÁME PENÍZE KRAJŮM, VZKAZUJE BABIŠ KOALIČNÍM PARTNERŮM


Andrej Babiš chce, aby i poslanci za ČSSD a KDU-ČSL schválili zvýšení sazby loterijní daně na 23, respektive 28 procent. Nové daňové sazby mají platit už v lednu, schválení zákona se ale protahuje.

Koalice proto svolala na čtvrtek mimořádnou schůzi sněmovny a hnutí ANO si prosadilo, aby se zároveň hlasovalo i o penězích pro kraje.

Pokud neprojde vyšší zdanění hazardu, kraje nedostanou slíbené miliardy navíc, vzkázal ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš koaličním partnerům.

Chce si tím pojistit, že i poslanci za ČSSD a KDU-ČSL tento týden konečně v prvním čtení schválí návrh jeho blízkého spolupracovníka a poslance Jana Volného, aby sazba loterijní daně stoupla na 23, respektive 28 procent.

Nepříjemné je to hlavně pro sociální demokraty, kteří vládnou jedenácti krajům a hejtmanům už slíbili, že mohou počítat zhruba se 3,5 miliardy korun ročně navíc. A to už od příštího roku, kdy se konají krajské volby. "Je koaliční dohoda, že to budeme hlasovat společně. Kraje už s těmi penězi počítají, potřebujeme to dohlasovat," uvedl šéf rozpočtového výboru Václav Votava z ČSSD. S vyššími daněmi pro hazard prý nemají problém.

Nové daňové sazby mají platit už v lednu, schválení zákona se ale protahuje. Koalice proto svolala na čtvrtek mimořádnou schůzi sněmovny a hnutí ANO si prosadilo, aby se zároveň hlasovalo i o penězích pro kraje. Formálně přitom spolu tyto dva zákony nesouvisejí − kraje mají dostat finance z daně z přidané hodnoty, nikoliv z hazardu. A peníze pro ně poslanci v prvním čtení podpořili už v dubnu, nezávisle na zdanění loterií.

Zdroj, foto a celý článek: ihned.cz


zpět

nahoru  |  vytisknout