| DETAIL AKTUALITY

ZÁVISLÝM NA HAZARDU MOHOU POMOCI ONLINE HRY


I přes neustálý boj proti hazardu, patologických hráčů v České republice výrazně neubývá. A to zdaleka není problém jenom Česka. Na celém světě se proto výzkumná centra snaží přijít, jak těmto lidem pomoci. Aktuálně se této problematice věnují v Austrálii, která s hazardem bojuje dlouhodobě. Podle jejich výzkumu by mohly závislým hráčům pomoci online hry a aplikace.

Podle zprávy ministerstva financí Češi za rok 2014 prosázeli neuvěřitelných 131,8 miliard korun. Zdaleka nejoblíbenější jsou tradičně interaktivní videoloterní terminály. Do nich Češi bez ostychu naházeli celých 58,7 miliard korun. Největší boom ovšem zažívá online hazard.

„Nejvíce se na internetu hrají kurzové sázky a live sázky. Problémovým on-line hraním jsou ohroženi především mladí muži, neboť jim vyhovuje anonymní prostředí internetu a jsou náchylnější k nadměrným sázkám v důsledku ztráty přehledu o čase během hraní,“ uvádí v tiskové zprávě o závislostech na hazardních hrách Viktor Mravčík, vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti.

Data o celkovém množství prosázení peněz za rok 2015 zatím nejsou kompletně dispozici, ale podle očekávání by celkové sázky mohly narůst až do výše 140 mld. Kč až 160 mld. Kč. V příštích letech by mohl hazard omezit novela Zákona o loteriích a jiných podobných hrách, který by měl vstoupit již v lednu příštího roku. Jestli se tak ovšem stane, zatím není jasné.

Od novely zákona, jehož součástí je vyšší zdanění hazardu, si ministerstvo financí slibuje přírůstek na odvodech do státního rozpočtu až 2,5 miliardy korun. Kromě navýšení příjmů novela obsahuje také restrikci patologického hráčství, a to prostřednictvím zavedení monitorovacího systému a zákazu hraní lidem s přetrvávající závislostí na hazardních hrách.

Podle výroční zprávy o hazardním hraní v České republice v roce 2014 by takových patologických hráčů mohlo být na našem území až 100 000. Nejrizikovější skupinou jsou přitom lidé mezi 35 až 44 lety, přičemž celou čtvrtinu představují ženy.

Jak se hraje ve světě

Přestože čísla o hazardu, které vydalo ministerstvo financí a odbor protidrogové politiky, vypadají hrozivě, s porovnání se světem na tom nejsme zdaleka tak špatně. Nevětší problémy s hazardem mají u protinožců v Austrálii. Podle statistik tam má více než 80 % celkové populace zkušenost nebo pravidelně hraje hazardní hry (u nás je to asi polovina). Přičemž až 300 000 Australanů může být označeno jako patologičtí hráči.

Kromě toho drží země klokanů neveselé prvenství v množství prohraných peněz na jednoho obyvatele za jeden rok.

Zdroj, foto a celý článek: zpravyextra.cz


zpět

nahoru  |  vytisknout