| DETAIL AKTUALITY

JEDEN LEGÁLNÍ AUTOMAT, DESET NELEGÁLNÍCH. TADY BUJÍ HAZARD


V Česku bují nelegální hazard. Reportér Aktuálně.cz byl v hernách, kde vedle ministerstvem povoleného automatu stojí řada těch nepovolených. A nejde rozhodně o výjimku. Náměstek ministra financí Ondřej Závodský uvedl, že podobných případů registrují desítky až stovku. Jednotlivé provozovatele však již prošetřuje policie. Úřad ministra Andreje Babiše kvůli nelegálním automatům podal řadu trestních oznámení.

Praha - U dveřích herny poblíž náměstí Míru v Praze 2 stojí muž s postavou zápasníka. Když vejdu dovnitř, ukazuje mi dvě místnosti. V jedné je osm kvízomatů, ve druhé dalších deset výherních automatů. Ty tu ještě před několika týdny nebyly a místnost byla zhasnutá. Majitel herny má povolení jen na jediný přístroj.

Teď u jednoho z automatů sedí muž v důchodovém věku a právě do něj vložil svých dvě stě korun. Když po pár minutách peníze prohraje, jde zkusit štěstí k jinému hracímu přístroji.

Tato herna ukazuje to, jak v Česku vedle sebe funguje legální a nelegální hazard. Podle webu ministerstva financí má její provozovatel povolení pouze k jedinému automatu. Peníze, které hráči naházejí do těch ostatních, tak jejich majitel nepřiznává.

Navíc kvízomatů, o kterých provozovatelé heren tvrdí, že se na ně nevztahuje regulace hazardu, a neplatí z nich daně, je ve vedlejší místnosti osm. "Stačí, když budete mačkat tady," ukazuje muž na tlačítko, kterým v kvízomatu roztočí čtyři válce s různými symboly. "Těch otázek si nevšímejte," dodává vzápětí. V herně hráčům rozměňuje také peníze a nabízí něco k pití. 

Právě tyto otázky mají budit dojem, že se kvízomaty odlišují od jiných výherních automatů. Ale jen tehdy, když se na obrazovce objeví několik stejných symbolů, může hráč vyhrát větší objem peněz.

Babišův úřad: Není to výjimka

Zástupci úřadu ministra financí Andreje Babiše říkají, že heren podobných této, kde jsou vedle legálního automatu i ty nelegální, zaznamenali více. Nejde tedy o výjimečný případ.

Zdroj, foto a celý článek: aktualne.cz


zpět

nahoru  |  vytisknout