| DETAIL AKTUALITY

MAJITELÉ HEREN OBCHÁZEJÍ ZÁKAZY KVÍZOMATY. DO ČESKA MÍŘÍ 20 TISÍC MASKOVANÝCH HRACÍCH AUTOMATŮ


• Stát proti kvízomatům selhává, na tuzemský trh míří až 20 tisíc těchto přístrojů, převážně z Polska.
• Problém je posudek Elektrotechnického zkušebního ústavu, který tvrdí, že kvízomat není výherní automat.
• Kvůli němu nemůže stát proti provozovatelům účinně zasáhnout.

Stát se chlubí tím, že počet hracích automatů v Česku klesá a během pěti let má ubýt až 80 procent heren. Proti takzvaným kvízomatům však zatím selhává. Podle informací z ministerstva financí míří na tuzemský trh až 20 tisíc těchto přístrojů, převážně z Polska. Přitom v Česku je 56 tisíc povolených hracích automatů, jimiž ročně proteče 56 miliard korun.

Kvízomat je hrací automat, který se ale před hrou sázejícího zeptá na primitivní otázku, například jaké zvíře je na obrázku. Provozovatel se tím snaží zastírat, že hru neurčuje náhoda.

A právě tato klička už více než rok paralyzuje ministry Sobotkovy vlády. Nejsou totiž schopni se shodnout na tom, zda v případě kvízomatu jde o hrací automat.

Policie, spadající pod ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), proti provozovatelům kvízomatů dosud nezasahovala. Argumentovala posudkem státního Elektrotechnického zkušebního ústavu, který je v kompetenci ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD). Ústav totiž na podzim předloňského roku řekl, že při zodpovídání otázek nemůže jít o náhodnou hru. Šéf ministerstva financí Andrej Babiš (ANO) proto po Mládkovi chce, aby ústav toto stanovisko změnil.

"Ministerstvo průmyslu, které vede ČSSD, by mělo více spolupracovat. Třeba i na potírání takzvaných kvízomatů, což jsou jen přestrojené automaty," říká v rozhovoru pro HN náměstek ministra financí zodpovědný za regulaci hazardu Ondřej Závodský. "Pokud nebude stát jednotně potírat ilegální hazard, bude celá regulace teoretickým pojednáním," uvádí Závodský.

Přestože poskytovatelé "vědomostních kvízů" mají v ruce posudek Elektrotechnického zkušebního ústavu (EZÚ), udělila jim "Babišova" finanční správa několikamilionové pokuty. Proti nim se ovšem provozovatelé kvízomatů odvolávají.

"Podáváme na ně trestní oznámení. Zatím jsme bohužel ze strany orgánů činných v trestním řízení nějakou výraznou vymahatelnost práva nezaznamenali," kritizuje Závodský váhavý přístup policie a státního zastupitelství.

Zdroj, foto a celý článek: ihned.cz


zpět

nahoru  |  vytisknout