| DETAIL AKTUALITY

ČEŠI PROSÁZÍ 200 MILIARD! PROBLÉM JE I ONLINE HAZARD, ŘÍKÁ VOBOŘIL


Do pořadu Vaše téma tentokrát přijal pozvání národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. S moderátorkou Klárou Brunclíkovou hovořil hlavně o hazardu.

Ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem připravuje zákon, který má regulovat hazard v Česku. Babiš původně deklaroval, že zákon bude velmi přísný a razantně omezí firmy provozující loterie nebo videoterminály. Vládě ale nakonec ministr financí předložil mnohem mírnější verzi. Obhajuje to potřebou vybrat více daní. S tím ale nesouhlasí jak opozice, tak jeho kolegové z vlády. Všichni se bojí, že pokud nebude regulace přísnější, dál poroste počet gamblerů a dál se budou prohlubovat sociální problémy s tím spojené.

Této problematice se dlouhodobě věnuje Jindřich Vobořil, který v minulosti působil jako terapeut závislých v Česku i v zahraničí. "Tvrdá regulace je lepší než úplné zakázání hazardu," řekl Vobořil v pořadu Vaše téma. Podle něj hazard úplně zakázat nejde, protože je v lidské přirozenosti. "Bible se také snažila zakázat hazard, ale lidé riskují dál," řekl Vobořil a dodal: "Velká část lidí, kteří propadají závislostem, jsou často lidé, kteří k tomu mají nějakou dispozici. Díky nějakému prožitku, který se překrývá se zážitkem při užití heroinu. Ta úvaha té výhry není hlavní, důležitý je i ten silný zážitek."

"Průměrný gambler má asi milionový dluh. Jsou to tedy dluhy, které už nejsou splatitelné z běžného platu. 200 miliard korun se ročně prosází. Společnosti, které se sázením a hazardem zabývají, vykazují 38-40 miliard zisk," uvedl Vobořil. 

Zdroj a celý článek: tn.cz


zpět

nahoru  |  vytisknout