| DETAIL AKTUALITY

BABIŠŮV BIČ NA HAZARD SE ODKLÁDÁ. DANĚ ALE POROSTOU


Nejspíš o rok se zpozdí zavedení tvrdších pravidel pro hazard. Ministerstvo bude čekat na souhlas Evropské komise.

Praha – Tvrdý bič na hazard se o rok odkládá. Ministerstvo financí nestíhá přípravu monitorovacího systému, který by dohlížel nad firmami i nad hráči. Nový zákon o hazardu včetně změn zdanění nezačne pravděpodobně platit od ledna 2016, ale zřejmě až o rok později.

Úřad vedený Andrejem Babišem se ale nevzdal nadějí na vyšší příjem státní kasy z hazardu a připravil alespoň dílčí novelu zákona. Ta od příštího roku zvyšuje sazbu odvodu z loterií z 20 na 25 procent a zdvojnásobuje fixní místní poplatek za jeden den z 55 korun na 110 korun. Novela by měla příští rok přinést do rozpočtu 2,5 miliardy korun navíc. Změny dnes ohlásil Babišův náměstek pro hazard Ondřej Závodský.

Důvodem pro odklad platnosti nového zákona je podle něj potřeba nechat si zákon potvrdit od Evropské komise, zavedení nových pravidel brzdí také pomalý postup prací na novém monitorovacím systému a s tím související délka výběrového řízení. "Potřebujeme ty věci skutečně provázané. Nový zákon by tak měl platit nejpozději od 1. ledna 2017. Bude záležet na délce výběrového řízení a notifikaci Evropské komise," uvedl Závodský.

Předseda sdružení Občané proti hazardu Martin Svoboda vnímá informaci o odkladu negativně. "Zákon je potřeba už dlouho, není proto dobré, že bude odložen," reagoval Svoboda, který je bývalým gamblerem. Podle něj je však i navrhované zpřísnění stále mírné. "Na vládní i poslanecké úrovni se budeme snažit o zpřísnění limitů pro nastavení automatů i celého zákona," dodal Svoboda.

Zdroj, foto a celý článek: aktualne.cz


zpět

nahoru  |  vytisknout