| DETAIL AKTUALITY

STÁT MUSÍ DŮSLEDNĚJI POTÍRAT NELEGÁLNÍ TRH, CHTĚJÍ SÁZKOVÉ FIRMY


Praha - Provozovatelé kurzových sázek lobbují za tvrdší postih nelegální konkurence. Firmy chtějí, aby stát důsledně blokoval jejich stránky, platby na jejich účty a vymáhal zákaz reklamy. Na dnešním setkání s novináři to zopakovali představitelé Asociace provozovatelů kursových sázek (APKURS). Od roku 2012 prý asociace zaznamenala 1326 internetových stránek s nelegálním kurzovým sázením, odstranit se podařilo 751 z nich.

"Nelegální sázkové kanceláře mají své stránky v českém jazyce, s jejich reklamou se setkáváme s televizi, v tisku nebo na billboardech. Nemají licenci, neplatí české daně a nemusí dodržovat žádná pravidla," prohlásil výkonný ředitel APKURS Marek Herman. Asociace odhaduje, že obrat nelegálních firem tvoří až polovinu celého trhu. Je tedy stejný, jako u legálních provozovatelů.

Intenzivnější boj s nelegální konkurencí, která v Česku nabízí kurzové sázení bez nutné licence, vede asociace už zhruba tři roky. Za tu dobu mimo jiné vyjednala zákaz reklamy pro tyto firmy na portálech Seznam.cz a Centrum.cz. Reklama na nelegální provozovatele zmizela i ze stránek sportovních klubů. Asociace si naopak stěžuje na neochotu a liknavost úřadů v boji s porušováním platného zákona. Nelíbí se jí ani pokračující sponzoring velkých sportovních akcí, například motocyklového mistrovství světa v Brně.

Provozovatelé kurzových sázek lobbují také za nižší zdanění, než navrhuje ministerstvo financí. To chce zvýšit loterijní daň ze stávajících 20 procent z obratu na 25 procent. Sázkové firmy odkazují na Polsko, kde výběr daní po zvýšení klesl. "Polsko zvýšilo sazbu daně o zhruba jednu pětinu a hráči na legálních serverech šli za lepšími kurzy k zahraničním (nelegálním - pozn. ČTK) provozovatelům. Tamní trh je nyní z více než 80 procent obsluhován nelegálními operátory," uvedl Lukáš Zugar ze společnosti PricewaterhouseCoopers, která mapovala situaci v zemích EU.

Zdroj, foto a celý článek: financninoviny.cz


zpět

nahoru  |  vytisknout