| DETAIL AKTUALITY

SOUSEDNÍ STÁTY OMEZUJÍ HAZARD, SLOVENSKO PLOŠNÝ ZÁKAZ NEPLÁNUJE


V Maďarsku platí plošný zákaz výherních automatů mimo kasina, Vídeň omezuje automaty v malých hernách, v Brně zmizely hrací přístroje od začátku roku. Obavy Slovenska, že se hráči z okolních zemí přestěhují tam, se ukazují jako liché. Bratislava sama o úplném zákazu neuvažuje.

„Z Bratislavy je ostrov hazardu“, „Herní turistika zachvátí Slovensko“ nebo „Hráči z Vídně se stěhují k nám“. 

To jsou titulky slovenských novin z poslední doby, realita je ale jiná. Vídeň žádný plošný zákaz automatů nezavedla a Bratislava se nemusí bát. 

„Provozovatelé hracích automatů ve Vídni hromadně přesunuli svoje přístroje z menších provozů do velkých kasin, včetně například megakasina v Prateru. Na tento provoz jim Vídeň právoplatně vydala licence, nabyly ale účinnosti až po Novém roce,“ popisuje mluvčí Asociace provozovatelů výherních automatů Juraj Danielis. 

A tak sice autobusy s hazardními hráči z Vídně zamířily do slovenské metropole, ale byla to výjimka, a ne obecný trend. 

'Tvrdá regulace nezabírá' 

Rakousko už jednou zcela omezilo výherní automaty, ale nakonec zjistilo, že to nebylo rozumné řešení. 

„Výsledkem bylo až 25 tisíc nelegálních přístrojů, ze kterých stát neměl žádný efekt a ani nebyly pod kontrolou. Tím prohibice skončila a země automaty opět zlegalizovala,“ vzpomíná Danielis. 

I kvůli této zkušenosti neplánuje žádný plošný zákaz výherních automatů ani Slovensko. Každá obec má právo vlastní vyhláškou omezit, nebo zcela zakázat automaty, ale celonárodní prohibice se nechystá. 

„V drogové politice mnohých států se ukázalo, že tvrdá regulace žádným způsobem nezabírá, a když teď zakážeme velká, legální kasina a herny, jediné, co se stane, že začnou na okrajích města vyrůstat ilegální,“ vysvětluje opoziční poslanec Národní rady Martin Poliačik. 

Zdroj, foto a celý článek: rozhlas.cz


zpět

nahoru  |  vytisknout