| DETAIL AKTUALITY

HAZARD - NEPŘÍTEL STÁTU ČÍSLO 1


Ministr financí Andrej Babiš představil svůj plán na financování žákovského sportu. Má ho zaplatit výběr daní z hazardu.

Zvýšit daňové sazby o desítky procentních bodů a zdvojnásobení daňových příjmů z hazardu si slibuje Andrej Babiš. Peníze, které mají z hazardu přitéci do státního rozpočtu, hodlá Babiš využít pro velmi bohulibé účely podpory sportu, zejména mládežnického.

Pokud se na Babišův plán podíváme očima reálné ekonomiky, vidíme v jeho plánu několik trhlinek, možná že i propastí. Podnikatelé v tomto oboru tvoří zisk a jeho zdanění o desítky procetních bodů výše je postaví před zásadní volbu. Vyplatí se mi ještě toto podnikání nebo je již čas odejít z tohoto byznysu někam jinam? Podobně jako u jiných typů daní, zvýšení daňové sazby neznamená automaticky vůbec nic.

Při velmi vysokých daňových sazbách se již samozřejmě velmi vyplácejí daňové optimalizace, zvýšení nákladových položek a snižování zisku před zdaněním tak, aby i s podstatně vyšší daňovou sazbou zaplatil podnikatel stejně nebo jen o málo více. Výrazně se zvyšuje nebezpečí přechodu podnikání do šedé či černé ekonomiky, kdy se může podvádět s počty přiznaných výherních automatů apod.

Babišův plán na podporu sportu je populismem velkého formátu a současně vysvětluje, proč poslanci ANO hlasovali proti převodu jedné miliardy korun do kapitoly MŠMT na podporu sportu tak, jak to navrhnuly výbory poslanecké sněmovny. Miliarda, která měla být do sportu „nalita“ v příštím roce by totiž nebyla „Babišova“. Takto si bude muset sport počkat další rok na to, až dostane „Babišovy miliardy“ z hazardu. Sportu to tak příští rok nepomůže a v roce 2016 už může být všechno jinak. Opět tak doplácíme na populistické chování nejpopulárnějšího českého politika.

Zdroj a celý článek: neviditelnypes.cz


zpět

nahoru  |  vytisknout