| DETAIL AKTUALITY

KVŮLI NELEGÁLNÍMU SÁZENÍ NA WEBU PŘICHÁZÍ STÁT ROČNĚ O STOVKY MILIONŮ


Praha - Kvůli nelegálnímu sázení na internetu veřejné rozpočty ročně přicházejí asi o 600 milionů korun, spočítal Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Státní dozor nad loteriemi je podle něj neúčinný a neefektivní. Sázení na internetu podle NKÚ nelegálně provozuje řada společností, které ale ze svých zisků nedělají odvody. "Ministerstvo financí ani finanční úřady dosud ani jednou toto nelegální podnikání nepostihly," upozornila mluvčí NKÚ Olga Málková. Ministerstvo si podle svého vyjádření nevyhovující stav uvědomuje, problémem je podle úřadu 24 let starý zákon, nový MF připravuje.

Celkové roční příjmy z odvodů za loterie se v letech 2010 až 2013 pohybovaly od 5,4 do 8,3 miliardy korun. Systém správy a kontroly odvodů za loterie je neefektivní, neúčinný a administrativně náročný, míní kontrolní úřad. Jednou z hlavních příčin výpadků příjmů veřejných rozpočtů jsou podle něj nevyhovující zákony a technické standardy ministerstva financí. NKÚ poukázal na to, že odvody z provozování loterií ve výši 22 procent v Česku nedosahují úrovně v jiných zemích a například na Slovensku jsou vyšší o sedm procentních bodů.

Podle ministerstva bude nový zákon umožňovat provozování hazardních her právnickým osobám se sídlem v jiném členském státě EU. "Tímto je očekáván zvýšený výnos odvodů do státního rozpočtu minimálně ve výši jedné miliardy korun," uvedlo ministetrstvo. Nový loterijní zákon po vypořádání připomínkových řízení předloží MF vládě.

Zdroj, foto a celý článek: ceskatelevize.cz


zpět

nahoru  |  vytisknout