| DETAIL AKTUALITY

LIDÉ SE ZÁVISLOSTÍ POMĚŘÍ SVÉ SÍLY NA ŽELEZNÉM ADIKTOLOGOVI


Potýkáte se se závislostí na alkoholu, drogách, hracích automatech, ale i práci, internetu nebo sociálních sítích? Pak by právě vás mohla zajímat sportovní akce, která se v sobotu uskuteční na budějovickém Sokolském ostrově. Jde o třetí ročník amatérského triatlonového závodu Železný adiktolog.

Ten je určen zejména pro lidi potýkající se s nějakou formou závislosti a jejich sociální pracovníky a terapeuty. Zapojit se však může i veřejnost. Začátek je v 11 hodin, organizátorem je sdružení Prevent.

Jeho mluvčí Helena Kolmanová řekla, že závodníci 
si vyzkoušejí plavání na 500 metrů ve Vltavě, dvacetikilometrovou jízdu na kole a pětikilometrový běh. „Na děti
i dospělé čeká bohatý informačně kulturní doprovodný program a bude i možné pokládat otázky předním českým odborníkům na závislosti nebo si zkusit některý z teoretických testů závislosti," doplnila Helena Kolmanová.

Raritou letošního ročníku je i přihlášení rekordního počtu závodníků z psychiatrické léčebny v Červeném dvoře na Krumlovsku. Její specializací je právě střednědobá léčba závislostí. Jeden z tamních terapeutů Alexandr Debnár vysvětlil, že poměřit síly 
s ostatními účastníky se letos rozhodlo hned 17 klientů. Dalších 30 lidí z léčebny navíc bude zajišťovat závod okolo tratě.

„Pro klienty bojující se závislostí je sport účinnou součástí léčby. Všichni naši sportující klienty jsou mladí silní lidé, kteří se shodou různých okolností u nás léčí ze závislosti na alkoholu nebo pervitinu. Tenhle závod je pro ně velikou výzvou k tomu, překonat sebe sama. Povzbudí je to a dodá sebevědomí, protože když dokážou projít cílem poměrně těžké sportovní disciplíny, jakou bezesporu triatlon je, pak se jim snáz zdolávají jejich životní těžkosti," zmiňuje Alexandr Debnár.

Předseda sdružení Prevent Michal Němec doplnil, že alkoholismus, kouření, závislost na drogách, gambling – to vše jsou známé závislosti, které se týkají části společnosti. Málokdy si však uvědomujeme, že k závislostem se řadí 
i workoholismus, posedlost internetem či sociálními sítěmi nebo obezitou.

Zdroj a celý článek: denik.cz


zpět

nahoru  |  vytisknout