| DETAIL AKTUALITY

KVŮLI NOVELE LOTERIJNÍHO ZÁKONA PRÝ MŮŽE STÁT PŘIJÍT O MILIARDY A DESÍTKY TISÍC LIDÍ O PRÁCI


Nejen Evropská komise, ale dokonce také sousední Rakousko uplatnilo v rámci notifikačního procesu zásadní připomínky proti novele loterijního zákona, kterou začali projednávat poslanci. Vyplývá to z informací, které byly zveřejněny v evropské databázi TRIS, jež sleduje notifikační proces vnitrostátních technických předpisů v rámci EU.

Česká republika tak nesmí pokračovat v přijímání této novely a musí se nejdříve vypořádat s výtkami, které teď putují z Bruselu na české Ministerstvo financí. Evropská unie také České republice nařídila prodloužení pozastavení legislativních prací až do 27. října 2014. 

Poslanecká sněmovna ve čtvrtek 17. července na své mimořádné schůzi poslala do druhého čtení novelu loterijního zákona. Učinila tak i přesto, že v té době nebyl dokončen notifikační proces návrhu u Evropské komise. Nyní se ukázalo, že obavy byly oprávněné.

Stát přijde o miliardy, tvrdí analytik

„Ve sněmovně vzniká další paskvil. Kvůli novele loterijního zákona přijde stát o miliardy na daních, o další může přijít kvůli následným arbitrážím a žalobám. Pokud projde novela loterijního zákona v navrhovaném znění, výrazně ztíží fungování provozovatelů výherních automatů. Provozovatelé výherních automatů dokonce hovoří o likvidaci celého tohoto legálního odvětví. Novelizace totiž navrhuje dramatické snížení herních limitů a také zkracuje platnost již vydaných povolení na jediný rok. Pokud by skutečně zanikla většina heren, v praxi by to znamenalo, že stát přijde na daních zhruba o pět miliard korun. O práci má přijít kolem šedesáti tisíc lidí – jen v podpoře v nezaměstnanosti by tak stát těmto lidem vyplatil dalších téměř pět miliard korun,“ tvrdí Petr Jedlička, analytik společnosti Rebuy Stars.

Podle Jedličky by vše vedlo pouze k přesunu hráčů buďto na internet, kde v České republice není hazard téměř regulován ani daněn, navíc prostředí internetových sázek je zcela bez limitů, za večer tak klidně může člověk prý prohrát letité úspory, a také ke vzniku ilegálních heren, které s sebou kromě obřích daňových úniků přinášejí i další negativní společensko patologické jevy.

Zdroj, foto a celý článek: parlamentnilisty.cz


zpět

nahoru  |  vytisknout